Wpis został zainspirowany książką S.Schott, J.Weiss „Uczmy się od delfinów”, dzięki której wyruszyłam w 2017 roku na moje osobiste spotkanie  z tymi wyjątkowymi ssakami.  Spotkałam się z nimi na Azorach, w ich naturalnym środowisku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Tam, pod czujnym okiem naukowców, obserwowałam świat delfinów z zachowaniem reguł, które minimalizowały ingerencję w ich codzienne życie, życie na wolności. W sekcji „O mnie” przeczytacie, że największą wartością dla mnie jest wolność.  Dla delfinów również. Lekcje o których piszę dotyczą zachowań delfinów na wolności.

Uważam, że możemy wiele się nauczyć obserwując delfiny jako stado, stado, które stawia na współpracę i  troskę,  tak samo mocno jak na zabawę i czerpanie z niej radości.  Sześć lekcji to interpretacja jak zachowania delfinów można zastosować w naszych osobistych postawach i procesach biznesowych.

Jak wiecie od wielu lat łączę świat psychologii i ekonomii. Poniższe sześć lekcji pokazuje jak te światy są sobie bliskie i jak mocno się przenikają. Dodatkowo jak wiele możemy się nauczyć obserwując…również inne gatunki…

Lekcja 1: Zadbajmy o energię własną jeśli chcemy pomagać innym.

Postawy

S.R.Covey w 7 nawykach skutecznego działania, nazywa to ostrzeniem piły. Ustal co Cię cieszy, co daje Ci siłę, co ładuje Twoje akumulatory – i rób to! Tańcz, biegaj, maluj lub medytuj. „Jedz, módl się, kochaj” i zawsze znajdź na to czas. Nie szukaj wymówek. Jeśli chcemy pomagać innym i utrzymać zdrową równowagę to zdefiniujmy co jest naszym paliwem i dbajmy o jego poziom. Delfiny tworzą kręgi społeczne i swoistą kulturę odpowiedzialności, w której dużą część stanowi zabawa! Uczmy się od nich!

Procesy

Stabilizujmy procesy! Nie wprowadzajmy równocześnie za wielu zmian. Pomiędzy zmianami róbmy przerwy, dajmy procesowi „odpocząć” i wzmocnić się poprzez stabilizację.

Każdy proces przeważnie jest częścią większej całości.

Jego celem jest zasilane lub wspieranie procesu równoległego lub następującego po nim. Nie będzie w stanie tego robić, jeśli będzie słaby.

Użyję metafory. Zauważmy co lubi nasz proces. Przez kogo „lubi” być obsługiwany, po dostarczeniu „czego” działa lepiej, co mu przeszkadza? Przeszkody eliminujmy. Dostarczajmy paliwo, które rozkręci nasz proces i da mu gotowość do nowych zmian.

Takie podejście działa jak zabawa rozwojowa, a nie żmudne podkręcanie wyników.

Bawmy się i czerpmy z tego inspirację!

Lekcja 2: Stwórzmy krąg dobrych przyjaciół.

Postawy

Delfiny w ich naturalnym środowisku, jeśli mają kontakt z człowiekiem to nie podpływają do każdego, to one wybierają osoby, którym pozwolą się do siebie  zbliżyć.

Wyczuwają negatywną energię i chronią się przed nią.

A kto jest w kręgu naszych znajomych i przyjaciół? Czy rozpoznajemy ludzi, po spotkaniu z którymi odczuwamy ból głowy, suchość w gardle, skręt w żołądku czy po prostu spadek energii? Jeśli czujemy taki dyskomfort po spotkaniu z tzw. przyjacielem, czy znajomym, to warto zweryfikować ten krąg. Unikajmy nie tylko jawnych drapieżników, ale przede wszystkim „zamaskowanych” złodziei energii.

Procesy

Ustalmy co otacza nasz proces (biznesowy, badany, ten za który jesteśmy odpowiedzialni). Kto przyłączył się lub „podczepił się” do naszego procesu. Czy czynności równoległe wspierają czy obciążają nasz proces. Kogo proces obsługuje, komu dostarcza produkt lub usługę, a kto lub co „żeruje” na naszym procesie. Dodatkowe raporty, dodatkowe informacje, dodatkowe działania, itp. Czasem w otoczeniu naszego procesu pojawiają się procesy towarzyszące, definiowane jako niezbędne. Jeśli tak nie jest, nazwijmy to i eliminujmy działania, które w efekcie osłabiają nasz proces.

Lekcja 3: Nie izolujmy się.

Postawy

Delfiny tworzą krąg wokół młodszych, słabszych, czy chorych. W ten sposób chronią je i pomagają. Wiedzą, że w osamotnieniu nie będą miały szans na przetrwanie. Lekcja druga mówiła o tworzeniu kręgu dobrych przyjaciół. Jeśli potrzebujemy pomocy – poprośmy o nią! Nie zostawajmy z problemem sami! Skorzystajmy z siły kręgu!

Procesy

Patrzmy na proces całościowo (end-to-end). Proces jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Zastanówmy się z czym sąsiaduje nasz proces, co go poprzedza, co następuje po nim. Izolowanie procesów kończy się ich suboptymalizacją i staje się fundamentem dla kultur silosowych.  Szczelnie zamknięte silosy, nie tylko hamują rozwój, ale często nie gwarantują przetrwania.

Lekcja 4: Nie walczmy ze sobą.

Postawy

Delfiny należą do zwierząt, które nie toczą między sobą, żadnych walk. Nie rywalizują np. o pożywienie, grają zespołowo. Między innymi z tej zespołowej gry czerpią harmonię i równowagę. Odpuszczajmy, nie walczmy, również sami ze sobą. W długiej perspektywie rywalizacja wyczerpuje, niszczy i osłabia. Współpracujmy i róbmy rzeczy lekko!

Procesy

Nie rywalizujmy! Rywalizacja nadal traktowana jest jako sposób motywacji do osiągania lepszych wyników. Ta sportowa na pewno mobilizuje do działania, ta biznesowa wyczerpuje, nie buduje relacji i wypala. Pewnie jeszcze wiele lat upłynie zanim na większa skalę przestaniemy walczyć z konkurencją, ale na pewno nie  wprowadzajmy konkurencji między własnymi procesami. Nie budujmy silosów w ramach własnych organizacji. Współpracujmy!

Lekcja 5: Realizujmy swoje cele w duchu zabawy.

Postawy

Bycie delfinem polega na zabawie, mistrzostwie ruchu wręcz tańcu. Ma się wrażenie, że robią wszystko lekko i pogodnie (dotyczy to oczywiście delfinów żyjących na wolności). Receptą na ich sukces jest równoczesna elegancja i swoboda.  Warto wprowadzić do swoich działań lekkość, swobodę i zabawę. Odpuścić napięcie i powagę. Nadal będziemy profesjonalni, a przy tym bardziej ludzcy i mniej zestresowani.

Procesy

Świętujmy sukcesy i duże i małe. Mówmy o nich. Zapraszajmy uczestników procesów do luźnej wymiany zdań, twórzmy luźną atmosferę wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zabrzmi to mało biznesowo, ale wprowadźmy element zabawy podczas realizacji celów. Nie odbierze to powagi postawionym zadaniom, a może mieć niesamowity wpływ na wynik!

Lekcja 6: Rozpoznajmy swój wewnętrzny głos i podążajmy za nim.

Postawy

Poszukujmy, ale nie rozpraszajmy swojej energii we wszystkich kierunkach. Wsłuchujmy się w siebie i podążajmy za swoim wewnętrznym głosem.  Jak to zrobić? Wykorzystam cytat z książki: „Dzieje się to całkiem prosto. Za każdym razem, kiedy przy robieniu czegoś odczuwamy negatywne emocje, zaczynamy biec w przeciwnym kierunku. Natomiast gdy powstaje w nas pozytywne uczucie, jesteśmy na najlepszej drodze do realizacji życiowych zadań”.

Procesy

Ustalmy co jest głównym biznesem naszej firmy, co w jej „duszy” gra,  w  jakim kierunku powinna podążać, jak się zmieniać, dla kogo jest. Brzmi jak strategia? I dokładnie tak jest. Zdefiniujmy strategię i podążajmy za nią. Mając strategię nie błądzimy w przysłowiowej mgle, nie tracimy energii na działania, które są z nią niezgodne, oszczędzamy czas (przynajmniej w teorii ;).

Świat delfinów choć coraz lepiej zbadany pozostaje nadal tajemniczy i inspirujący. Warto czerpać od tych mądrych zwierząt!

Może któraś z lekcji stanie się inspiracją …